W naszym Żłobku „Terefere” chcemy, aby dzieci spędzały czas w wesołej atmosferze i jednocześnie rozwijały swoją kreatywność. Dlatego w ramach abonamentu odbywają się różnorodne zajęcia dodatkowe, podczas których dzieci bawią się, integrują oraz poznają świat.

Nasze zajęcia:

1. Zmysłowe zabawy czyli zajęcia sensoryczne.

Zmysłowe zabawy to zajęcia z plastyki sensorycznej dla maluchów od 0 do 3 lat, polegającej na samodzielnej, wolnej zabawie różnymi produktami spożywczymi i plastycznymi bezpiecznymi dla dzieci. Warsztaty sensoryczne polegają na kolorowej zabawie a najważniejsze w nich jest kolorowe brudzenie się.  Zabawa ta ma na celu stymulowanie dziecięcych zmysłów takich jak węch, wzrok, smak, dotyk i słuch. Kolorowe barwy, przeróżne kształty, formy, faktury i tekstury przeniosą maluszki w magiczny świat pełen nieodkrytych wrażeń.

Przykłady zajęć:

WĘCH – ZAPACHOWE CHMURKI

Zabawa wypełniaczem do poduszek nasączonym przeróżnymi zapachami – olejkami. Oprócz węchu stymulowany jest też zmysł dotyku – miękkie, białe i miłe w dotyku „chmurki” podrzucane czy gniecione są dla dzieci atrakcyjną zabawą i nowym sensorycznym doznaniem.

WZROK – KOLOROWY MAKARON

Zabawa ugotowanym makaronem spaghetti. Dzieci za pomocą barwników (wcześniej przygotowanych, bezpiecznych dla dzieci) w woreczkach barwią makaron na różne kolory.

Stymulowany jest zmysł wzroku, ale dodatkowo zmysł dotyku.

SŁUCH –  DŹWIĘKOTUBY 

Zabawa różnymi przedmiotami (np. zamkniętymi butelkami) wypełnionymi kaszą, ryżem, fasolą itp. Zabawa polega na wydobywaniu dźwięków z danego przedmiotu, doborze głośności dźwięku oraz na różnicach dźwięków jakie wydają przedmioty.

DOTYK – PALUSZKOWE SZTUCZKI

Zabawa polega na ugniataniu i wygniataniu przeróżnych mas plastycznych takich jak np.: ciastolina, pucholina, glinka, piasek kinetyczny, slime, zimna porcelana.

SMAK – SMAKI KOLORÓW

Zabawa owocami, musami owocowymi lub galaretkami owocowymi, polegająca na smakowaniu kolorów. Podczas zabaw stymulowany jest również zmysł wzroku, zapachu i dotyku.

2. Gimnastyka smyka

Zabawy ruchowe, polegające na chodzeniu, bieganiu, podnoszeniu, różnego rodzaju poruszaniu się. Turlanie, bujanie, omijanie przeszkód, podrzucanie woreczkami, przechodzenie w tunelach itp. Zajęcia odbywają się przy muzyce.

3. Smykowa orkiestra

Zajęcia muzyczne z wykorzystaniem instrumentów muzycznych tj. bębenek, tamburyn, grzechotki, dzwoneczki, cymbałki, pałki, gwizdki itp. Śpiewanie rymowanek i wierszyków, tworzenie własnej muzyki.

4. Bajkowe opowieści

Zajęcia- słuchowisko polegające na opowiadaniu bajek przy pomocy pacynki – lalki Leny. Lena to pacynka średniej wielkości, ma możliwość tulenia dzieci, porusza buzią. Jest kolorowa i może stać się przyjaciółką dzieci.

5. Teatralne przygody

Bajki i opowiadania przedstawiane za pomocą pacynek lub innych kukiełek.

Zajęcia prowadzi „Kura- warsztaty kreatywne”

6. Rytmika „RUCHY MALUCHY”

Celem zajęć z rytmiki jest umuzykalnienie dzieci i ćwiczenie poczucia rytmu, poprzez wspólne śpiewanie piosenek, ćwiczenia rytmiczne, taniec i grę na instrumentach perkusyjnych.

  • wykonujemy ćwiczenia rytmiczne,
  • śpiewamy piosenki,
  • poznajemy instrumenty,
  • uczymy się układów tanecznych.

Każdy nauczyciel posiada tytuł zawodowego muzyka i doświadczenie w pracy z dziećmi. W czasie zajęć prowadzący grają na instrumencie klawiszowym oraz dodatkowym instrumencie w zależności od swojej specjalizacji m. in. na skrzypcach, akordeonie, gitarze, flecie, klarnecie.

Zajęcia prowadzi „Muzyka dla smyka”